Nawet dziecko wie o tym, że sport to zdrowie. Fakt ten potwierdzają dziesiątki przeprowadzonych na ten temat badań. Bezsprzecznym jest więc, że aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne potrzebujemy ruchu. Z drugiej jednak strony, warto zdawać sobie sprawę z tego, że uprawianie sportu może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych urazów i kontuzji i nie uchronią nas przed tym nawet ubezpieczenia sporty ekstremalne. Trzeba więc nie tylko umieć planować swoje aktywności, ale przede wszystkim dobrze się do nich przygotowywać i umiejętnie je przeprowadzać.

Skurcze i zakwasy

Nawet dziecko wie o tym, że sport to zdrowie. Fakt ten potwierdzają dziesiątki przeprowadzonych na ten temat badań

Autor zdjęcia: dalli58

Skurcze pojawiają się najczęściej już w trakcie ćwiczeń lub bezpośrednio po nich. Powstawanie skurczy powiązane jest z tym, że obciążany mięsień kurczy się broniąc się w ten sposób przed zwiększonym wysiłkiem. Warto wiedzieć również o tym, że występowanie skurczów potęgują również niedobory magnezu w organizmie.

Z kolei zakwasy są najczęstszą i jednocześnie najlżejszą z występujących kontuzji sportowych. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest uwalnianie się związków kwasu mlecznego w mięśniach. Z zakwasami najczęściej borykamy się nie od razu, lecz dzień lub dwa po wysiłku fizycznym. Na szczęście, choć zakwasy wiążą się z dolegliwościami bólowymi, to jednak biorąc pod uwagę ich szybkie przemijanie, nie jest wymagane stosowanie specjalnych leków celem uśmierzania bólu.

Naciągnięte ścięgno

Z naciągniętym ścięgnem mamy do czynienia podczas nadmiernego wysiłku mięśni, ale także i przy nieprawidłowej technice wykonywania ćwiczenia. Najczęściej naciągane są ścięgna:

 • w nadgarstku,
 • w łokciu,
 • i w kolanie.

Dość często zdarza się w przypadku naciągnięcia ścięgna, że pojawia się opuchlizna w obrębie uszkodzonego organu.

Zwichnięcia i skręcenia

Ze zwichnięciami i skręceniami mamy do czynienia w sytuacji gdy dojdzie do nieprawidłowego ustawienia kończyny względem podłoża. Charakterystycznym objawem przy skręceniu jest „chrupnięcie”. Zwichnięcie z kolei prowadzi do uniemożliwienia wykonania ruchu w stawie, który został zwichnięty.

Kłucie w boku

Kłucie w boku występuje w klatce piersiowej, w sytuacji gdy do organizmu nie jest dostarczana dostateczna ilości tlenu.

Kontuzje kolana

Niestety, podczas uprawiania sportu dość często mamy do czynienia z kontuzjami kolana. Zdarzają się one zwłaszcza tym, którzy grają w piłkę, bądź też dużo biegają nie rozgrzewając się przedtem odpowiednio. Do najczęściej występujących kontuzji kolan zalicza się:

 • uszkodzenie wiązadeł krzyżowych,
 • niestabilność kolana,
 • uszkodzenie łąkotki,
 • uszkodzenie chrząstki.

Naciągnięcie mięśnia lub ścięgna

Naciągnięcia mięśnia lub ścięgna jest niestety bardzo bolesną kontuzją. Prowadzi ona do całkowitego zablokowania ruchu w mięśniu. Typową kontuzją tego rodzaju jest tak zwany łokieć tenisisty, który powstaje najczęściej podczas uprawiania sportów wiążących się z silnym obciążeniem nadgarstka. Uważać muszą więc zwłaszcza ci, którzy grają w:

 • tenisa,
 • golfa,
 • squasha,
 • badmintona.

Dolegliwość ta powstaje na skutek zapalenia mięśni ścięgna nadgarstka. Zapalenie to wywołane jest nagłym urazem, ale także i wielokrotnie powtarzanymi, podobnymi do siebie ruchami. Powstają w taki sposób mikropęknięcia włókna ścięgna, które powodują bardzo silny, przeszywający ból wymagający wspomagania się środkami farmakologicznymi (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne).

Wybicie stawu i pęknięcia, a także złamania kości

Wybicie stawu stanowi rodzaj kontuzji, następującej przy nagłych urazach. Wywołuje ona powstawanie silnego bólu i występowanie opuchlizny.

Z kolei za złamaniami i pęknięciami kości mamy do czynienia przy upadkach i urazach. W praktyce, najczęściej jest tak, że złamania są rezultatem pęknięcia kości. Kontuzje te wywołują silny ból i powstawanie opuchlizny. Konieczne jest unieruchomienie złamanej kości i podjęcie doraźnego leczenia.