Dowiedziono, że adrenalina potrafi uzależniać tak samo mocno, jak uzależnia nas narkotyk, czy też inne używki, takie jak:

  • alkohol,
  • papierosy
  • czy słodycze.
Z wytworzeniem się adrenaliny w organizmie mamy do czynienia w sytuacji zagrożenia, a więc również w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego, który z założenia do bezpiecznych aktywności nie należy

Autor zdjęcia: lostintheredwoods

Z wytworzeniem się adrenaliny w organizmie mamy do czynienia w sytuacji zagrożenia, a więc również w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego, który z założenia do bezpiecznych aktywności nie należy. Adrenalina jest hormonem, który wytwarza rdzeń gruczołu nadnerczowego. Uaktywnia się on zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy nam silny stres. Mamy wówczas do czynienia z pewnymi charakterystycznymi oznakami, do których zalicza się:

  • nagłe przyspieszenie tętna,
  • silny wzrost ciśnienia krwi,
  • przyspieszenie oddechu,
  • i zwolnienie pracy układu trawiennego.

Kop adrenaliny

Gdy w organizmie następuje wyrzut adrenaliny, organizm mobilizuje wszystkie siły do walki z zagrożeniem. Stan ten jest stanem, który odwołuje nas do naszych przodków, którzy w zetknięciu z silnym zagrożeniem, na przykład dzikim zwierzem, musieli mieć siłę do walki z nim, bądź też ucieczki. Jak dowodzą jednak naukowcy, stan poczucia zagrożenia i następujące po nim uczucie rozluźnienia może uzależniać. Mamy wówczas bowiem do czynienia z tak zwanym efektem endorfinowym, który powstaje w wyniku wzmożonego wysiłku psychicznego lub też fizycznego. Wówczas nasz mózg produkuje substancje o działaniu narkotyzującym, co prowadzi do powstawania stanów euforycznych.

Mechanizm ten wykorzystywany jest w sportach ekstremalnych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Sporty ekstremalne

Wprawdzie nie jest nigdzie powiedziane, że sport ekstremalny przewidziany jest tylko dla określonej grupy osób, to jednak nie każdy ma w sobie wystarczająco dużo odwagi, by zmierzyć się z takim wyzwaniem. Z pewnością, jeśli chcemy zaliczać się do tej grupy śmiałków, musimy wykupić dopasowane do naszych potrzeb ubezpieczenia sporty ekstremalne (więcej: https://sport.iexpert.pl/). To istotne zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś poszło nie po naszej myśli i zdarzył się na przykład nieszczęśliwy wypadek (o który wszak nietrudno w przypadku tego rodzaju aktywności).

Choć wystawienia się na świadome ryzyko wydawać się może brakiem zdrowego rozsądku, to jednak na uprawianie sportów ekstremalnych decydują się przede wszystkim ludzie świadomi niebezpieczeństwa, jakie sporty te za sobą niosą. Są to więc osoby nie tylko silne psychicznie, ale i bardzo wytrzymałe pod względem fizycznym. To prawdziwi twardziele – ludzie, którzy potrafią radzić sobie w niezwykle trudnych sytuacjach i zdolni do ponoszenia ponadprzeciętnego ryzyka, zachowujący zimną krew w sytuacjach ekstremalnie ciężkich. W obliczu tak wielkiego zagrożenia trzeba bowiem umieć zachować zimną krew i nie dać się zdominować przez lęk i strach.